Ciężarówka Coca-Coli z zakazem wjazdu do UK

Zbliżają się święta, nadchodzą święta … no chyba, że ​​mieszkasz w jednym z 14 miast wyjętych z dorocznej wyprawy ciężarówek Coca-Cola Christmas w trosce o zdrowie. Podczas wycieczki widzimy słynną, jasnoczerwoną ciężarówkę Coca-Coli, która pojawia się w miastach, ponieważ pojawiła się w reklamach od wczesnych lat 90-tych – to znaczy w wystarczającej ilości wróżek, aby oślepić – do podziału 150-ml puszek Coca-Coli, Coke Zero i Cola dietetyczna. Rozpoczęło się w zeszłym tygodniu w Glasgow i odwiedzi 24 dzielnice, w przeciwieństwie do zeszłorocznych 38, co oznacza redukcję o ponad jedną trzecią.

Ciężarówka podróżowała po Wielkiej Brytanii w sezonie świątecznym od 1995 roku, zaproszona przez kombinację lokalnych władz, supermarketów i innych właścicieli ziemskich. Jednak w zeszłym roku działacze kampanii, w tym Sugar Smart, skłonili agencję Public Health England do wydania ostrzeżenia władzom lokalnym o wpływie takich promocji na dietę i próchnicę. W rezultacie tegoroczna ciężarówka będzie zatrzymywała się na mniejszych przystankach miejskich, opierając się głównie na supermarketach. Prowadzący kampanię nadal wywierają presję, koordynując pismo podpisane przez organizacje zdrowotne, podkreślając, że większość obecnych zaplanowanych przystanków znajduje się w obszarach, w których średnio więcej dzieci ma nadwagę. W odpowiedzi Coca-Cola zobowiązała się do rozdawania dzieciom wyłącznie napojów bezcukrowych.

To imponująca praca od prowadzących kampanię według wszelkich standardów. Znajdujemy się w publicznym kryzysie zdrowotnym dotyczącym otyłości, a rozpowszechnienie cukru pakowanego w produkty spożywcze stanowi znaczącą część problemu. Niewiele marek jest równoznacznych z wygodnymi produktami pełnymi cukru, jako pierwszy główny twórca napojów bezalkoholowych, Coca-Cola. Sensowne jest, aby firma nie mogła promować się w społecznościach już cierpiących z powodu nieskrępowanego przemysłu spożywczego, popychającego żywność pozbawioną wartości odżywczych, często tanio, a czasami nawet mającego na celu promowanie apetytu. Są to firmy, które umieszczają mile zysku przed ludźmi i powinny otrzymać trudną jazdę.

A jednak jest inna część mnie – część przypominająca moją pierwszą wizytę w Coke Truck jako dziecko i spotkanie z Mikołajem – to zastanawiające, dlaczego to zawsze biedne rodziny muszą przegapić. Nie jest niespodzianką, że obszary o ponadprzeciętnej częstości występowania otyłości u dzieci są również obszarami o ponadprzeciętnym rozpowszechnieniu ubóstwa. Czy świąteczna zabawa będzie dotyczyła tylko obszarów, w których jest więcej szczupłych (czytaj: bogatszych) ludzi, którym można ufać, że otrzymują darmową malutką puszkę coli bez niszczenia jej zdrowia?

Przypomina mi to obsesję społeczeństwa o tym, jak biedni ludzie wydają swoje pieniądze i co jedzą; wstyd związany z kilkoma tureckimi twizzlerami, który nie jest przywiązany do confit kaczki, mimo że ten ostatni jest jeszcze bardziej kaloryczny. A w Boże Narodzenie wszystkich czasów, jednorazowa pora roku, kiedy konsumuje się w nadmiarze, jest usankcjonowana przez społeczeństwo.

Jestem stronniczy w dietetycznej coli. Czasami jem wygodną żywność. Być może przypomina mi to dzieciństwo. Być może jestem uwarunkowany pochodzeniem mojej klasy robotniczej. A może po prostu czuję się tak od czasu do czasu, pomiędzy innymi opcjami. To się nazywa wybór i wszyscy powinniśmy mieć te same – bez względu na pochodzenie. Żeby było jasne, pochwalam błyskotliwą pracę uczestników kampanii, którzy wkraczają i robią coś, nawet jeśli nie jestem pewien, że celowanie w tymczasową imprezową ciężarówkę przyniesie pożądany rezultat (do tego potrzebujemy zmian sejsmicznych mających na celu walkę z ubóstwem, edukacją zdrowotną i korporacjami prowadzenie zamieszek). Ponieważ chociaż ciężarówki Coke nie będą zapewniać dopingu na parkingach supermarketów w biedniejszych dzielnicach, Coke nadal tam będzie. Po prostu będzie podszewka na półkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *