Alternatywa dla plastiku – ekologiczne opakowania z nasion

Chociaż wielu ludzi uważa recykling za wystarczający wkład w ochronę środowiska, grecki projektant george bosnas uważa, że ​​tradycyjny proces gospodarowania odpadami wykorzystuje wysoką energię i jest kosztowną operacją. Twierdzi, że przetwarzanie wszystkich resztek materiałów staje się kosztowne i sprawia, że ​​jest to długi proces.

Dlatego też powstał kolejny pomysł na ekologiczny zamiennik plastikowego pakowania. Projekt ekologicznego opakowania Biopack’u greckiego projektanta George’a Bosnasa składa się w głównej mierze z nasion (projekt ten wygrał niedawno konkurs Young Balkan Designer 2019).

Ciekawostką jest, że po zużyciu pudełka można je posadzić w doniczce i podlewać, by w ciągu 26 dni wyrosła z niego nowa roślina. Biopack wykonany jest z mąki, skrobi, ścieru drzewnego oraz nasion.

Pomysł projektanta wynika z stworzenia nowej alternatywy opakowaniowej, która nie musi być poddawana recyklingowi, aby jeszcze bardziej pomóc środowisku, na jeszcze głębszym poziomie. Dzięki swoim badaniom odkrył, że rosnące warzywa strączkowe w rzeczywistości zwiększają żyzność gleby ze względu na ich zdolność do wiązania azotu atmosferycznego przez guzek korzeniowy. Zaowocowało to jego podejściem do łączenia roślin strączkowych i kartonu w opakowaniach biopacka.

Źródło: https://www.designboom.com/design/george-bosnas-biopack-sustainable-packaging-06-14-2019/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *